Záplavy 2013

Záplavy v letošním roce nejen zabíjely, sebraly lidem domovy a způsobily škody na majetku, ale změnili také toky vod všude po České republice. Změnily se tvary potoků, řek a úroveň podzemních vod, které způsobují škody až do teď.

Každý zvládal tuto živelnou pohromu po svém, ale skoro na všech místech byla přítomna pomocní ruka.

DSC_0033

První víkend záplav byl zahájen sííkajakářským sympoziem na Pastvinách, kam jsem nedorazil a musel sledovat záplavy na jihu Čech. Někteří členové museli sympozium předčasně ukončit a vrátit se domů – vytahovat kajaky ze zatopených loděnic. Následující pracovní pondělí bylo věnováno pádlování na Tróji, kde dobrovolníci soutěžili ve volné disciplíně rychlostního raftování (s občasným nakládáním a vykládáním vodáckého vybavení) mezi střechy plavajicích HGečkových chatek, respektive stříšek, které po nich zůstaly.

DSC_0024

Jako přístav jsme použili schodišťovou rampu u vstupu do recepce a v této chvíli bylo opravdu jedno kolik je schodů do druhého patra, jelikož dům se na okamžik stal jednopatrovým a podlaha u vstupu do recepce byla plovoucí.

DSC_0031

                            

Toulali jsme se po naší oblíbené prodejně a vyhledávali vše, co se dalo zachránit. Pomáhali i kolemjdoucí lidé s vykládáním věcí z raftu. S jistotou mohu potvrdit, že komunita vodáků na Tróji je naprosto skvělá a velká poklona všem, kteří neváhali pomáhat při záplavách a po nich.

                            

Dnes je situace klidnější, ale následky povodní jsou stále vidět. Potupně objíždíme na kole místa, kam jsme nedávno chodili trénovat skoro každý den a všímáme si razantních změn, které voda provedla na Vltavě. Místa, kde jsme se vždy nalodili, již neexistují a místa, kde jsme proplouvali, se nedají dnes proplout (proti proudu).

DSC_0053
HGsport po poklesu vody

DSC_0055

Tuto řeku skoro nepoznávám a s politováním usuzuji, že celá pádlovací trasa od Podbaby do Klecan bude muset být zkrácena minimálně o polovinu. Proud je silnější, úroveň vody nižší a tím vznikli jakési „Dunajské“ pláže, na kterých přebývají rackové. Jediná dobrá věc na celé této smutné situaci je ta, že se podél řeky stále čepuje pivo.

                            

Zajíždíme na Tróju. Kanál je již otevřen a kluci již začali trénovat. Potkáváme Standu a ten vykazuje určitě známky optimistického naladění na pokračování vodácké sezóny, vysvětluje kde budou nové chatky a těší se na přípravy k mistrovství světa.
Je na čase vyměnit lopaty za padla
Je na čase vyměnit lopaty za pádla
20130711_190937
Obhlížíme Petrův C-Gator One, který záplavy přežil uvázaný ke stromu. Kolem pobíhá starosta Tróji a pomáhá postiženým řešit jejich popovodňové problémy. Trávník kolem loděnice roste rychle a život se vrací do původního tempa.
Podbaba, převoz
Podbaba, převoz

Napsat komentář